Постійні лісокористувачі за шкоду, заподіяну внаслідок незаконної порубки дерев на підвідомчій їм території, повинні нести деліктну відповідальність в повному обсязі без застосування зниження її розміру згідно зі статтями 6869 Закону України «Про охорону навколишнього   природного середовища».

        У листопаді 2016 року Чернігівською місцевою прокуратурою (третя особа – Державна екологічна інспекція у Чернігівській області) подано позов до ДП “Остерське лісове господарство” про стягнення шкоди, завданої  навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної вирубки дерев на підвідомчій йому території.

           Верховний Суд України Постановою від 15 лютого 2018 року поставив крапку у справі №927/1096/16, відмовивши відповідачу у задоволенні заяви про перегляд судових рішень, оскільки норми права у рішеннях судів, якими з ДП обґрунтовано стягнуто суму шкоди, застосовано правильно.

          Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду,  виходив із того, що організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів. Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому, не важливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення постійним лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній постійному лісокористувачу ділянці лісу.

          Судова колегія зазначила, що системний аналіз статей 196364 Лісового кодексу України свідчить, що обов’язок щодо забезпечення охорони лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які відповідають за невиконання або неналежне виконання таких обов’язків, в тому числі, у разі незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних порубок дерев. Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами.  

         З повним текстом судового рішення можна ознайомитись за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72335276