Чому люди думають, що випалюючи сухі залишки рослин, самі минулорічні листя та гілочки чи разом із залишками своєї безгосподарності (обгортками солодощів, пластиковими пляшками та пакетами), вони наводять порядок на території?

          Коли бушують пожежі на стерні, болоті, в лісі чи понад дорогами – багато хто вважає, що природа  після цього  обновляється. Насправді ж пройде чимало часу, щоб ті живі організми, які населяли випалену територію змогли відродитись. Важко назвати конкретну цифру, яка була б достовірною, щоб підрахувати представників мікрофлори та мікрофауни, що населяють нехай невелику територію і які загинуть, в разі пожеж.

        Варто знати, що тліючі листя виділяють чадний газ та дим. До їх складу входять окиси азоту, важкі метали та канцерогенні сполуки, виділяється бензопропілен, що здатен викликати в людини ракові захворювання, а також діоксини – найотруйніші речовини. При потраплянні до листя різноманітного сміття – гуми, пластикових пакетів, відходів ДВП, ДСП, фанери при згоранні відбувається викид в атмосферне повітря формальдегідів. Всі ці домішки негативно впливають на стан здоров’я людей, які дихають цим брудним повітрям.

        Крім того, спалювання решток рослин небезпечне тим, що може привести до пожеж житла чи господарчих будівель, лісових насаджень, загибелі людей.

         Інспекція нагадує, що спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки норм чинного законодавства: статей 9, 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті 16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», статті 27 Закону України «Про рослинний світ».

          За спалювання решток сухої рослинності виникає адміністративна відповідальність у вигляді штрафу на громадян і складає від 170 до 340 грн.,  на посадових осіб від 850 до 1190 грн., за аналогічні дії на територіях природно-заповідного фонду: на громадян – від 340 до 680 грн., на посадових осіб – від 1190 до 1700 грн.

        При спалюванні твердих побутових відходів на територіях загального користування передбачена адміністративна відповідальність громадян  від 340 до 1360 грн. і  посадових осіб –  від 850 до 1700 грн.

         Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, в свою чергу,  направила приписи органам державної влади та органам місцевого самоврядування щодо проведення профілактичних заходів по недопущенню паління. Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища проводяться рейдові перевірки з метою недопущення та припинення спалювання решток сухої рослинності, порубочних решток та сміття. Також, протоколи про адміністративну відповідальність за порушення  чинного законодавства можуть складати  громадські інспектори з охорони довкілля, працівники поліції та  уповноважені особи адміністративних комісій при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад та передавати їх на розгляд до Інспекції.

         Шановні жителі області! Давайте думати та дбати про теперішній і майбутній стан нашої екосистеми і не допускати подібних явищ!