Європейський День парків був проголошений Федерацією ЄВРОПАРК. Це європейська організація, яка об’єднує природні території, що перебувають під охороною, у 36 європейських країнах. Цей день був відзначений вперше у 1999 році, нині його святкують щороку по всій Європі 24 травня. Ця дата була вибрана не випадково – саме 24 травня 1909 року в Швеції був створений перший з дев’яти Європейських національних парків.

Свято організували з метою підвищення статусу заповідних територій Європи, а також для суспільної підтримки їх роботи. Цього дня проводять численні заходи на території і довкола парків, щоб привернути увагу до краси природи, висуваючи на перший план їхній захист як сьогодні, так і в майбутньому.

На нашій славній Чернігівщині в кінці ХVІІ і протягом всього ХVІІІ століть було побудовано багато садів і парків. До них відносяться величезні парки та фантастичні палаци, побудовані у Качанівці й Батурині у регулярному стилі, а пізніше перебудовані в ірегулярні, тобто ландшафтні, що характеризуються вільним природним плануванням, де зберігається краса природного ландшафту. Поєднання історичної та культурної спадщини з унікальною природною цінністю – характерна риса багатьох заповідних об’єктів Чернігівщини. Прикладом і зразком ландшафтних парків кінця ХVІІІ ст. є Качанівський, Седнівський і Сокиринський.

Качанівський парк майже 30 років був об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення Чернігівщини, але Указом Президента від 27.02.01 року за № 118/2001 включений до складу історико-культурного заповідника “Качанівка”.  

Характерною рисою паркобудівництва ХІХ ст. є захоплення колек-ціонуванням рослин, створенням арборетумів і дендраріїв. В 1834 році почав своє існування Тростянецький дендропарк – гордість паркобудування області, засновником якого є І.М.Скоропадський. Колекція парку налічує більше 400 видів і форм дерев та чагарників. Широко застосовані для створення красивих паркових груп і гайків хвойні: ялини, смереки, сосни, ялівці, туї велетенські, цінна колекція дубів, кленів, лип, горіхів і багато  різноманітних декоративних чагарників. Тут відсутні штучні прикраси (альтанки, гроти і т.і.), але розміщення рослин у поєднанні з мальовничими галявинами і спокійною гладдю озер виконано вдало і високохудожньо, тому парк вражає як видатний твір садово-паркового мистецтва.

Сокиринський парк – має загальнодержавний статус охорони. Він знаходиться у Срібнянському районі. Це в основному лісовий тип садово-паркового ландшафту. Цей чарівний парковий комплекс поєднує в собі природні лісові масиви навколо річки Утки, що штучно була перегачена і перетворена у систему ставків загальною площею понад 200 га, створені паркові композиції, і архітектурні комплекси палацу Галаганів. Парк створено на базі вікового дубового лісу з великим ставком, газонами, алеями побудовано багато малих архітектурних форм. У насадженнях парку переважають листяні породи супутники дуба, зокрема липа серцелиста, клен гостролистий, в’яз та інш, всього близько 40 видів деревних порід. Серед насаджень є дерева – екзоти: єдиний в області віковий платан західний, 2 буки лісові, горіх чорний. На території парку знаходиться палац Галаганів, що є пам’яткою архітектури ХVIII-ХІХ ст.

Седнівський парк розкинувся в мальовничому місці на високому березі р. Снов. Його засновником був чернігівський полковник Яків Лизогуб. Тут збереглися історико-культурні пам¢ятки: кам¢яниця Лизогуба, залишки вала Батия, ротонда Глібова, Воскресенська церква, руїни оранжерей і містків, вікова каштанова алея та 600 річна липа, під якою за переказами Шевченко написав відому поему “Відьма”.

Витвори садово-паркового мистецтва потребують бережної охорони і уважного вивчення. Наше завдання продовжити життя цих унікальних об¢єктів. Необхідно пам¢ятати про їх вразливість та незахищеність, відноситись до них з розумінням історико-культурної цінності, адже їх життя зв¢язане не тільки з іменами кращих архітекторів, художників, діячів культури та історії, а й з життям їх творця – народу.

Держекоінспекцією у Чернігівській області в межах своєї компетенції постійно проводиться контроль за охороною та збереженням унікальних ланшафтів парків-пам’яток садово-паркового мистецтва Чернігівщини.