Рішенням Кабінету Міністрів України у вересні 2016 року було запроваджено електронний сервіс «Інтерактивна мапа сміттєзвалищ» відповідальним модератором якого визначено Мінприроди України.

Основними завданням сервісу є:

 • візуалізація через інтернет-ресурс організованих полігонів і звалищ для видалення побутових відходів та геолокаційна прив’язка їх до місцевості;
 • можливість участі громадськості в процесі виявлення та ліквідації стихійних та несанкціонованих звалищ відходів.

          Завдяки цьому ресурсу кожний небайдужий до проблем довкілля громадянин за допомогою мобільного телефону може ідентифікувати виявлене звалище відходів та направити інформацію до Мінприроди України. Після оброблення даних виявлене звалище відходів візуалізується на мапі та Мінприроди формується вимога до відповідних органів виконавчої влади щодо необхідності його ліквідації. В місячний термін звалище повинно бути ліквідоване.

          Завданням інспекції в реалізації цього проекту є встановлення осіб, що допустили засмічення та забруднення земель відходами, або власників чи користувачів земельних ділянок на яких виявлено стихійні звалища та вжиття заходів реагування відповідно до ситуації, що склалася.

         В 2018 році в рамках роботи сервісу інспекцією опрацьовано 44 звернення громадян щодо виявлених несанкціонованих звалищ відходів на території Чернігівської області, а саме :

 • Чернігівській район – 5 звалищ. З них – 3 звалища на території Іванівської сільської ради, 1 звалище – на території Михайло – Коцюбинської сільської ради, 1 звалище –  на території Киселівської сільської ради.
 • Козелецький район – 10 звалищ. З них – 1 звалище на території Крехаївської сільської ради, 5 звалищ – на території Остерської міської ради, 4 звалища – на території Козелецької селищної ради.
 • Ріпкинський район – 1 звалище на території Олешнянської сільської ради.
 • Ічнянський район – 4 звалища на території Будянської сільської ради.
 • Бобровицький район – 4 звалища на території Бобровицької міської ради.
 • Чернігівська міська рада – 12 звалищ на території м. Чернігова
 • Бахмацький район – 1 звалище на території Бахмацької міської ради
 • Прилуцький район – 4 звалища. З них – 1 звалище на території Прилуцької міської ради, 3 звалища – на території Линовицької селищної ради.
 • Коропський район – 1 звалище на території Коропської селищної ради.
 • Семенівський район – 2 звалища на території Семенівської міської рада.

          Фахівцями Державної екологічної інспекції у Чернігівській області  забезпечувалось своєчасне реагування на електронні звернення громадян, з виїздом на місце скоєння правопорушень проводилось обстеження засмічених земельних ділянок, вживались заходи щодо встановлення осіб порушників та органам місцевого самоврядування надавались приписи щодо ліквідації звалищ відходів.

           За результатами проведення заходів державного нагляду (контролю) у сфері поводження з відходами в частині контролю за ліквідацією стихійних звалищ відходів інспекцією складено 16 протоколів про адміністративні правопорушення, накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафів на загальну суму 8160 грн., розрахована сума збитків заподіяних державі в результаті засмічення земельних ресурсів відходами становить 17 792 030,18 грн.

          Незважаючи на безсумнівну користь запровадженого сервісу для підвищення рівня відповідальності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в частині забезпечення умов безпечного поводження з відходами на підпорядкованих територіях, в інспекції виникають проблемні питання щодо його реалізації:

 • практично неможливо встановити осіб, які утворювали стихійне звалище, що породжує безкарність за скоєне правопорушення;
 • органами поліції до яких передавались матеріали для встановлення осіб порушників не вживались адекватні заходи реагування;
 • реалізація вказаного проекту потребує значних фінансових та людських ресурсів інспекції, які наразі є обмеженими;
 • відсутність в більшості сільських рад технічних можливостей та спеціалізованих підприємств для ліквідації звалищ відходів.