З настанням весни зазвичай розпочинається новий аграрний сезон. Проте більшість сільгоспвиробників під час проведення польових робіт, внесення мінеральних добрив та застосування засобів захисту рослин забувають про дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Останнім часом почастішали факти розорювання земель у прибережних захисних смугах водних об’єктів.  Частинами 1, 3 статті 60 Земельного кодексу України встановлено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Так, згідно статті 61 Земельного кодексу України, статті 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється:

  • розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
  • зберігання та застосування пестицидів і добрив;
  • влаштування літніх таборів для худоби;
  • будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів тощо.

Відповідно до статті 60 Земельного кодексу України, статті 88 Водного кодексу України прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною:

–  для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 га – 25 метрів;

– для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 га – 50 метрів;

– для великих річок, водосховищ на них та озер – 100 метрів.

За невиконання природоохоронного режиму використання земель  ст.53КУпАП  передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу, що накладається на посадових осіб у сумів від 255 до 510 грн.

Уразі виявлення вищезазначеного порушення природоохоронного законодавства пропонуємо звертатися з письмовою заявою до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (за адресою м. Чернігів,  вул. Малясова,12) та на електронну адресу chernigiv@dei.gov.ua.