22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води. Резолюцію про святкування Міжнародного дня води прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй у листопаді 1992 року. У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття ООН та розробила спеціальну Програму дій на ХХІ століття, яка дала б змогу забезпечити кожного жителя нашої планети чистою питною водою.

         Вода займає особливе положення серед природних багатств планети Земля. Немає більш дорогоцінного  викопного природного ресурсу, ніж вода, без якої життя неможливе.

         Нажаль, вже сьогодні більшість областей України гостро відчувають дефіцит якісної питної води. Чернігівська область у порівнянні з іншими регіонами України є однією з найбільш забезпечених по запасах прісної води.

         Поверхневі води складаються з місцевого стоку, який формується у річковій мережі на власній території та транзитного, що надходить із суміжних країн по Дніпру і Десні та їх притоках.

         Найбільшим водокористувачем на території  Чернігівської області є промисловість та комунальні господарства, водопостачання яких базується на підземних водах. Загальний забір води в 2017 році по області, згідно з даними державної звітності форми № 2ТП-водгосп, становив 105,1 млн.м 3 . У порівнянні з 2016 роком (121,6 млн.м 3 ), забір свіжої води зменшився на 16,5 млн. м 3 або на 14%. З поверхневих водних об’єктів було забрано 61,1 млн.м 3 води (58% від загального об’єму), з підземних горизонтів – 44,0 млн.м 3 (42%). Загальне використання водних ресурсів в 2017 році становило 93,0 млн.м 3 і зменшилось в порівнянні з минулим роком (109,1 млн.м 3 ) на 16,1 млн. м 3 або на 15%.

         Основні джерела забруднення водних об’єктів – це підприємства комунального і сільського господарства. Причиною такого стану є значне зношення обладнання очисних споруд, водопровідних і каналізаційних мереж.

         Для економії та раціонального використання води в домашніх умовах необхідно підтримувати всю водозапірну і регулюючу техніку в робочу стані, вчасно міняти  клапани і трубопроводи. А на підприємствах та  комунальних закладах  впровадити технічне переобладнання діючих водоохоронних комплексів з більш ефективними технологіями  очистки стічних  вод.

        Зокрема, Держекоінспекцією у Чернігівській області проводяться перевірки по контролю стану водних ресурсів. Протягом 2017 року проведено 31 перевірку по контролю за станом використання поверхневих водних ресурсів, складено 29 протоколів, притягнуто до адмінвідповідальності 29 осіб на суму 5,185 тис. грн. Пред’явлено 8 претензій на суму 98,568 тис. грн.

       По контролю за станом підземних вод проведено 264 перевірки, за виявлені порушення притягнуто до адмінвідповідальності 200 осіб. Пред’явлено штрафних санкцій на суму 27,608 тис. грн. Пред’явлено 39 претензій на суму 109,676 тис. грн.

Отже,  майбутнє водних ресурсів планети залежить від дій людства. Тому, кожен з нас повинен зробити добру справу для збереження, охорони та відтворення водних ресурсів.