Щороку 15 листопада відзначають Всесвітній день вторинної переробки сміття.Це свято було започатковано у 1997 році в США Національною рециклінговою коаліцією. Завдяки зусиллям екологів воно розповсюдилося по всьому світу. Завдання вторинної обробки – вирішення проблем обмеженості ресурсів, зниження вартості готової продукції за рахунок використання більш дешевої сировини і боротьба із забрудненням навколишнього середовища.

        Основною метою цього дійства є привернення уваги влади, громадськості і промислових структур до проблеми забруднення та захаращення природних територій, а також  кардинально змінити ставлення всіх громадян до проблеми утилізації твердих побутових відходів.

       Вторинною переробкою називають повторне використання або повернення в оборот сміття чи відходів виробництва. Зазвичай вторинній обробці піддають такі матеріали, як папір, скло, залізо, алюміній, тканини, пластик та інше, а органічні відходи широко використовують у  сільському господарстві.

        У сучасному світі проблема накопичення відходів стоїть особливо гостро. Наразі в Україні спостерігається негативна тенденція до збільшення кількості відходів, відправлених на полігони.Така ситуація стала можливою через    незацікавленість населення та виробників у скороченні обсягів продукування та сортуванні сміття, незацікавленість підприємців у переробленні сміття (відсутність стимулювання займатися цим) і застарілість законодавства.

          Стосовно ситуації в Чернігівській області,то існує нагальна проблема по впровадженню інноваційних технологій в сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема для вирішення проблем поводження з твердими побутовими відходами.

         Питання будівництва сміттєпереробних комплексів є досить актуальним для регіону,  і його вирішення в певній мірі дало б вагомий поштовх для зменшення навантаження на довкілля та підвищення економічного потенціалу відповідних територій.

         Проте, в районах поступово впроваджується роздільне збирання твердих побутових відходів, таких, як: полімери, скло, папір. Для прикладу – комунальним підприємством «Менарайкомунпослуга» Менської районної ради здійснюється заготівля вторинної сировини з твердих побутових відходів, її сортування, пресування у населених пунктах Менського району та транспортування вторсировини на підприємства, які займаються переробкою та заготівлею.

        В м. Ніжин 55% населення охоплено збиранням твердих побутових відходів в роздільні контейнери (ПЕТ, скло, папір, пластик, поліетилен), вивчаються новітні методи поводження з ТПВ.

        На території м.Чернігів діяльність пов’язану із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини проводять: ТОВ «Чернігів Еко Втор», ТОВ «Слов’яни», ПП «Чернігів-Вторма», ТОВ «Органіка ЛТД», ТОВ «Аметист», ТОВ «Еко-Втор» (всі м. Чернігів), ФОП Кіяшко Г.Г. Згадані суб’єкти господарювання проводять заготівлю макулатури, склобою, відходів полімерних та відходів гумових, матеріалів текстильних вторинних з подальшою відправкою на переробні підприємства.

       Варто нагадати, що порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення тягне за собою накладання штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340 – 1360 грн) і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850- 1700 грн).

          Держекоінспекція у Чернігівській області закликає всіх громадян бути екологічно свідомими та не порушувати екологічне законодавства України.